Czy zakup gotowej spółki jest bezpieczny?

Wiele osób ma wątpliwości związane z zakupem gotowej spółki. Na szczęście wystarczy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, aby cała transakcja przebiegła bezpiecznie, nabyta działalność gospodarcza nie była obciążona długiem, a jej wcześniejsze działanie było zgodne z prawem.

Zakup gotowej spółki

Znajdź dobrą i doświadczoną firmę

To wydaje się wielu osobom oczywiste, jednak zdarza się, że w pośpiechu nie poświęca się wystarczająco dużo czasu na to, aby znaleźć dobrą i sprawdzoną firmę oferującą spółki na sprzedaż. Warto mieć na uwadze, że wybór jednostki, z którą podejmiemy współpracę, może decydować o tym, czy późniejsza działalność będzie mogła być prowadzona bez większych kłopotów. Najlepiej wybierać takie firmy, które działają na rynku już kilka lat. Bardzo dobrze, żeby historia działalności takiego przedsiębiorstwa była weryfikowalna – to również zwiększa jej wiarygodność.

Sprawdź wcześniejszą działalność spółki

Działające już spółki można łatwo kontrolować – wystarczy odwiedzić odpowiednią witrynę internetową lub udać się do urzędu, aby zaczerpnąć aktualnych i rzetelnych informacji na wiele tematów. Pomimo tego, że gotowe spółki na sprzedaż z założenia nie prowadziły wcześniejszej działalności, warto poprosić sprzedającego o kilka zaświadczeń. Wśród nich można wyróżnić dokument potwierdzający niezaleganie z płatnościami do Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Oprócz tego sami możemy wyszukać podmiot gospodarczy w rejestrach dłużników np. BIK. Sprawdzeniu mogą podlegać również inne czynniki, między innymi:
- czy sprzedający jest pierwszym właścicielem spółki,
- czy spółka jest zarejestrowana do VAT,
- czy księgowość spółki była prowadzona zgodnie z wymaganiami determinowanymi przez prawo.

Zweryfikuj zakres działalności sprzedającego

Ten punkt może wydawać się mniej oczywisty, jednak zakres działalności przedsiębiorstwa sugeruje, czy mamy do czynienia z profesjonalistami. Najczęściej firmy zajmujące się sprzedażą spółek kompleksowo obsługują swoich klientów. Po podpisaniu umowy doradzają w kwestiach formalnych, pomagają w wypełnieniu stosownych dokumentów, a nawet oferują obsługę księgową lub prawną spółki. Oczywiście aspekt ten nie jest najistotniejszy, jednak jest to pewien wyznacznik profesjonalizmu, mający ogromny wpływ na budowanie relacji z klientem.

Zakup gotowych spółek jest bezpieczny, jeśli jednak pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, warto przeanalizować wyżej wspomniane aspekty. Uzyskane informacje będą potwierdzeniem, że nabywana działalność gospodarcza prowadzona jest zgodnie z prawem, a jej funkcjonowanie w pełni legalne.

baner z tekstem

Zadzwoń i umów się z nami 609-678-468

Dane kontaktowe

tel 609 678 468

tel (61) 415 27 34


Delta Smart Solution Krzysztof Berdychowski

ul. Wierzbięcice 44A/43B

61-568 Poznań

woj. Wielkopolskie


ul. Świętokrzyska 30 lok. 63,

00-116 Warszawa

woj. Mazowieckie

tel. 22 100 47 38

NIP 778-143-41-96


biuro@sprzedazspolekzoo.pl