Zakładanie spółek z o.o. i komandytowych

Na początku trzeba uzmysłowić sobie że w obecnym systemie prawnym mamy 2 sposoby tworzenia spółek z o.o. oraz spółek komandytowych.

Wizyta u notariusza

Pierwszy sposób to tradycyjna wizyta u notariusza, plusem tego sposobu jest to że notariusz potrafi doradzić przy tworzeniu spółki, możemy dopasować niektóre zapisy w Umowie spółki do naszych indywidualnych potrzeb. Podstawowym minusem tego właśnie systemu jest natowmiast czas. Zakłądanie spółek w tym systemie, od podpisania umowy u notariusza do momętu pojawienia się w KRS potrafi trwać niejednokrotnie ok 6 miesięcy.

Żeby oddać sprawiedliwość trzeba nadmienić że można w tym czasie funkcjonować jako spółka z o.o. w organizacji i jako taki właśnie "twór" podpisywać umowy i występować po odpowiednie numery NIP, REGON. Trzeba więc powiedzieć że ten sposób nie jest najtańszy gdyż wiąże się z taksą notarialną ok. 1000 zł netto (zależy od notariusza), koniecznością napisania umowy spółki, ta usługa bywa bardzo różnie wyceniana jednak nie musi tego robić notariusz ani prawnik co obniża cenę. Koszt opłaty sądowej wynosi 600 zł. (obejmuje również ogłoszenie w monitorze sądowym). Największym jednak minusem jest czas w jakim pojawia się w KRS, gdyż niejednokrotnie inni kontrachęci a nawet instytucje wymagają tego wpisu.

Portal ministerstwa sprawiedliwości

Innym i w mojej ocenie jak już pewnie się domyślacie lepszym sposobem jest zakładanie spółek z o.o. poprzez portal ministerstwa sprawiedliwości, korzystając z tzw. wzorca umowy. Podstawowym minusem tego sposobu jest to że mamy ograniczenia podczas tworzenia umowy spółki. Uważam jednak że są tam wszystkie zapisy jakie być powinny i ten sposób jest najlepszy dla tworzenia szybko, prostych spółek z o.o.

Ten sposób tworzenia spółek wymaga na początek stworzenia konta w portalu przez każdego ze stawających, oraz członków zarządu. Kolejnym z kroków jest sprawdzenie czy nazwa jaką ma mieć nasza spółka już występuje, jeżeli tak to nie możemy jej użyć gdyż może być to podstawa do cofnięcia wniosku. Nie będę wymieniał kolejnych elementów które mogą spowodować cofnięcie wniosku gdyż doświadczenie stanowi nasz kapitał.

Możemy teraz przystąpić do tworzenia umowy spółki, w tym elemęcie wybieramy jaki charakter będzie miała nasza spółka, kto będzie jej właścicielem, pierwszym zarządem, jakie będą numery PKD itp. Bezapelacyjnie stanowi to najważniejszy element tworzenia spółki. Po określeniu wszystkich punktów wzorca umowy musimy podpisać elektronicznie umowę spółki.

Możliwości są 3, możemy skorzystać z uwierzytelnionego podpisu elektronicznego, z podpisu ePUAP, lub ze specjalnie dla tego portalu przygotowanej opcji podpisu MS. Najczęściej klienci wybierają tę właśnie opcję. Możliwość podpisu MS aktywujemy na naszym koncie podając dodatkowe informację. Po aktywacji możemy podpisać umowę. Podpisana umowa umożliwia nam wygenerowanie kolejnych dokumentów tj. listy wspólników i oświadczenia o wniesieniu kapitału. W tym momęcie nadmienie że wg. niektórych lepiej nie korzystać z oświadczenia o wniesieniu kapitału na portalu i lepiej później donieść do sądu takie oświadczneie wraz z potwierdzeniem wpłaty na konto spółki. Spowodowane to jest różnym rozumieniem prawa spółek handlowych czego teraz nie będę poruszał. Niemniej w żadnym z tych formulaży nie dokonujemy zmian, a jedynie je podpisujemy elektronicznie.

W tym momęcie jesteśmy gotowi do wypełnienia właściwego wniosku. Ten formularz nie powinien stanowć problemu, trzeba jednak pamiętac o kilku zasadach jak np., że przważająca działalność spółki musi być zawężona do litery Z, przy kodach PKD. Po wypełnieniu i podpisaniu wniosku możemy opłacić go i przesłać do sądu. Opłata sądowa przy tym sposobie wynosi 350 zł zamiast 600 zł, nie wiąże się ona z opłatą notarialną ani opłatą za tworzenie umowy spółki.

Dużym plusem jest to że w każdym momęcie formularze i wniosek możemy zapisać i jeśli musimy przerwać pracę możemy w innym terminie do niej wrócić. Spółka powinna pojawić się w KRS w ciągu 2-3 dni najczęściej trzeba czekać jeszcze jeden dodatkowy dzień zanim pojawi się NIP i REGON. Spółka nie jest już spółką w organizacji.

Podatek

Musimy pamiętać również że w każdym systemie należy opłacić podatek od czynności cywilno prawnych - 0,5% kapitału spółki (min. 25 zł), przy asyscie notariusza pobiera on tę kwotę od razu. Jeśli działamy przy drugim sposobie musimy złożyć deklarację PCC-3 opłaconą do Urzędu Skarbowego. Jeśłi spółka ma być zgłoszona do VAT to należy pamięać o druku VAT-R i zawsze NIP-8. Druki te nie wiążą się z żadną opłatą ale jeśli chcecie żeby spółka posiadała potwierdzone w Urzędzie Skarbowym druki VAT-5, potwierdzające zgłoszenie do VAT, to należy opłacić dodatkowo 170 zł opłaty skarbowej. Osobiscie nie doradzam tego klientom gdyż szybciej i łatwiej można sprawdzić każdego kontrachęta w ogólno europejskim portalu.

baner z tekstem

Zadzwoń i umów się z nami 609-678-468