Rejestracja firmy w Czechach

Coraz to nowe obciążenia podatkowe, nieczytelność prawa podatkowego i przepisów prawa gospodarczego sprawia że coraz częściej Polacy działający w kraju czują się jak zło konieczne. Coraz częściej nasi klienci rozpatrują skorzystanie z możliwości jakie daje Nam obecność w Unii Europejskiej, czyli wolność gospodarczą. Teraz rejestracja i prowadzenie firmy w Czechach oraz innych krajach UE, odbywa się bez większych komplikacji. Zanim jednak zaczniemy zakładanie działalności na terenie Czech trzeba zadać sobie kilka pytań:

Co daje nam prowadzenie firmy w Czechach?
Czym różni się działalność w Czechach i w Polsce?

Co daje Nam otwarcie firmy w Czechach?

Pierwsza i podstawowa sprawa to system podatkowy, różni się od naszego systemu. Mamy w Czechach 2 progi podatkowe 19% i 22%, oraz CIT w wysokości 19%. Stawki podatku VAT również są niższe od Polskich stawek i wynoszą 15% oraz 21%. Możemy liczyć również na wyższą kwotę wolną od podatku wynoszącą około 4000 zł, poza tym są wysokie kwoty odliczeń od podatku dochodowego. Kolejną różnicą są proste formy rozliczeń w tym możliwość odliczenia kosztów ryczałtem, również samochodu osobowego. Nie ma również w Czechach zaliczek na podatek dochodowy w pierwszym roku działalności.

Powyżej wymieniłem kilka różnic w systemie podatkowym, jednak w mojej ocenie ważniejszym elementem jest podejście Urzędów do przedsiębiorcy. W tym temacie Polskie Urzędy muszą się wiele nauczyć od swoich południowych kolegów. Trzeba jednak zauważyć iż dużą rolę ma tutaj podejście ustawodawcy i tak w Czechach kontrola skarbowa może być jedynie celowa w uzasadnionym podejrzeniu popełnienia oszustwa. Na korzyść przedsiębiorcy działa fakt że istnieje podejrzenie niewinności podatnika, tak więc po stronie Urzędnika leży udowodnienie winy, a nie odwrotnie. W przypadku ukarania przedsiębiorcy jest ustalony limit kary jaka może zostać nałożona na podatnika w wysokości 20% naliczonego podatku. Dodatkowo podejście Urzędników do nie dużych opóźnień w płatnościach jest diametralnie inne i nie wiąże się z automatyczną egzekucją i blokowaniem konta.

Czym różni się działalność w Czechach i w Polsce?

Pomijając te różnice o których już pisałem, wyróżniamy kilka podobieństw prowadzenia firmy w Czechach i Polsce. Podobnie jak w Polsce mamy możliwość miesięcznego i kwartalnego rozliczenia podatku VAT, podobny jest również podział administracyjny organów rejestrowych działalności. Odpowiednikiem Polskiej Centralnej Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest Ewidencja Urzędu ds. Działalności Gospodarczej, odpowiednikiem KRS jest natomiast Rejestr Handlowy.

Warunki jakie musi spełnić każdy nowy przedsiębiorca na terenie Republiki Czeskiej to: ukończone 18 lat, musi posiadać zdolność do czynności prawnych, oraz musi posiadać zaświadczenie o niekaralności przetłumaczone w przypadku obcokrajowców na język Czeski.

Dwie podstawowe działalności w Czechach podobnie jak w Polsce to działalność gospodarcza i spółki z o.o. W Czechach zwana s.r.o.. Dla osób planujących założenie spółki w czechach i prowadzenie działalności na odległość lepszym rozwiązaniem jest spółka z o.o. (s.r.o.). Budowa spółek s.r.o. są niemal identyczne do spółek z o.o..

Oferujemy usługę -założenie spółki w Czechach na miarę w cenie 5000 zł.!!!!!

baner z tekstem

Zadzwoń i umów się z nami 609-678-468

Dane kontaktowe

tel 609 678 468

tel (61) 415 27 34


Delta Smart Solution Krzysztof Berdychowski

ul. Wierzbięcice 44A/43B

61-568 Poznań

woj. Wielkopolskie


ul. Świętokrzyska 30 lok. 63,

00-116 Warszawa

woj. Mazowieckie

tel. 22 100 47 38

NIP 778-143-41-96


biuro@sprzedazspolekzoo.pl