Spółki w Czechach

Zgodnie z Ustawą 513/1991 w Republice Czeskiej rozróżniamy następujące spółki:

• spółka akcyjna (a.s.)
  • spółka jawna (v.o.s.)
  • spółka komandytowa (k.s.)
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( s.r.o. )

Działalność gospodarcza w Czechach, krótki opis prowadzenia spółki tj. s.r.o.

Podobnie jak w Polsce, w Czechach również wzrasta z roku na rok znaczenie spółek s.r.o. w ogóle działalności gospodarczych. Czeskie spółki s.r.o. (společnost s runem omezeným – s.r.o.) są w zasadzie identyczne do ich Polskich odpowiedników z o.o..

Spółka z o.o. w czechach (s.r.o.) posiadają kapitał zakładowy min. 1 CZK, który to musi być wniesiony przez wspólników. Podobnie jak w Polskich spółkach również spółki Czeskie mogą mieć 1 wspólnika posiadającego całość udziałów lub wielu w przypadku s.r.o. maksymalnie 50 wspólników. Wspólnikiem może być osoba fizyczna lub inny podmiot posiadający osobowość prawną.

Spółki reprezentuje zarząd który jest powoływany przez zgromadzenie wspólników podobnie jak w Polskich spółkach. Zgromadzenie wspólników jest więc organem nadrzędnym.

Podczas zmiany właściciela tj. Sprzedaży udziałów nowi właściciele mogą powołać nowy zarząd wydając odpowiednią uchwałę, Uchwała zarządu wchodzi w życie w momencie jej uchwalenia. Tak więc w dniu zakupu nowej spółki w Czechach właściciele mogą dokonać zmiany zarządu zanim zmieni się wpis w Rejestrze Handlowym. Bolączką wielu Polskich przedsiębiorców jest długi okres zmian w KRS, tymczasem w Rejestrze Handlowym aktualizacja dokonywana jest bardzo szybko.

Kolejność podczas rejestracji nowej spółki w Czechach:

• 1. Stworzenie Umowy Spółki*
  • 2. Wniesienie Kapitału Zakładowego
  • 3. Wpis do rejestru Handlowego
  • 4. Rejestracja w Urzędzie Skarbowym

Umowa spółki powinna zawierać:

• nazwę i siedzibę spółki,
  • wykaz wspólników, zawierający nazwę i siedzibę osoby prawnej lub nazwisko i miejsce zamieszkania osoby fizycznej,
  • przedmiot działalności spółki,
  • wysokość kapitału zakładowego oraz wysokość wkładu każdego wspólnika wraz z terminem i sposobem wniesienia wkładu,
  • nazwiska i miejsce zamieszkania osób reprezentujących spółkę na zewnątrz oraz zakres reprezentowania spółki,
  • nazwiska i miejsce zamieszkania członków rady nadzorczej, o ile była utworzona,
  • określenie administratora wkładu,
  • inne informacje, które wymagane są w Kodeksie handlowym.

Oferujemy usługę zakładania spółki w czechach na miarę, koszty nie przekraczają 5000 zł.!!!!!

baner z tekstem

Zadzwoń i umów się z nami 609-678-468